Wskazówki, triki, porady dotyczące akumulatorów Evolta

  • Staraj się przechowywać razem te same akumulatory do użycia w tych samych urządzeniach.

  • Nie mieszaj akumulatorów z bateriami pierwotnymi, aby uniknąć problemów technicznych z urządzeniem bądź bateriami.

  • Ładuj akumulatory o dużej pojemności (np. Panasonic 2450mAh) przynajmniej 2 razy w roku, aby nie doprowadzić do nadmiernego rozładowania, które może skutkować znaczną utratą pojemności.

  • Nie stosuj razem różnych marek akumulatorów ponieważ napięcie i/lub czas działania mogą być różne.

  • Zalecamy stosowanie akumulatorów Panasonic łącznie z ładowarkami Panasonic, ponieważ oba produkty zostały stworzone, aby razem oferować najlepszą wydajność.

  • Nie doprowadzaj do zwarcia, nie demontuj akumulatorów, nie spawaj, nie lutuj i nie wrzucaj akumulatorów do ognia.

  • Nie zanurzaj akumulatorów w wodzie i nie pozostawiaj ich w urządzeniach, których nie będziesz używać przez długi okres (np. > 3m-ce).

  • Nie noś rozpakowanych akumulatorów w torbach lub kieszeniach. Ponadto, nie mogą mieć one kontaktu z metalicznymi przedmiotami.

Zgodnie z informacją akumulatory mają napięcie 1,2V. Czy mogę stosować je w urządzeniach wymagających baterii o napięciu 1,5V?

Tak, możesz!

1,2V jest tylko średnim operacyjnym napięciem, a w pełni naładowany akumulator będzie mieć napięcie około 1,45V. Ta niewielka różnica zostanie ponadto zrekompensowana bardziej stabilną krzywą rozładowania, co pomaga utrzymać wysokie napięcie przez długi okres. Tylko znikoma liczba urządzeń będzie działać mniej efektywnie  przy zastosowaniu akumulatorów.

Czy jest jakaś różnica między akumulatorami?

Tak jest!

Na każdy rodzaj akumulatorów (D / C / AA / AAA / 9V) przypada inna pojemność wyrażona w mAh. Możemy również podzielić akumlatory na "tradycyjne", z reguły o większej pojemności, oraz nowe akumulatory "stay charged", które mają trochę mniejszą pojemność, ale raz naładowane, nie ulegają rozładowaniu kiedy nie są używane. Wadą tradycyjnych akumulatorów jest dość szybkie rozładowywanie, nawet jeśli nie są one używane.

Zjawisko samorozładowania (typowe dla akumulatorów NiCd i NiMH):
Pojemność podana na akumulatorze to ilość energii jaką taki akumulator może wyprodukować jeśli jest w pełni naładowany. Panasonic na przykład oferuje 3 różne pojemności dla rozmiaru akumulatorów AA i im większa pojemność, tym dłużej akumulator może wytwarzać energię. Z drugiej strony, im większa pojemność akumulatorów, tym szybciej ulegają one rozładowaniu i są podatne na pełne rozładowanie i nadmierne naładowanie.