Wskazówki, triki, porady dotyczące akumulatorów Evolta

  • Staraj się przechowywać razem te same akumulatory do użycia w tych samych urządzeniach.

  • Nie mieszaj akumulatorów z bateriami pierwotnymi, aby uniknąć problemów technicznych z urządzeniem bądź bateriami.

  • Ładuj akumulatory o dużej pojemności (np. Panasonic 2450mAh) przynajmniej 2 razy w roku, aby nie doprowadzić do nadmiernego rozładowania, które może skutkować znaczną utratą pojemności.

  • Nie stosuj razem różnych marek akumulatorów ponieważ napięcie i/lub czas działania mogą być różne.

  • Zalecamy stosowanie akumulatorów Panasonic łącznie z ładowarkami Panasonic, ponieważ oba produkty zostały stworzone, aby razem oferować najlepszą wydajność.

  • Nie doprowadzaj do zwarcia, nie demontuj akumulatorów, nie spawaj, nie lutuj i nie wrzucaj akumulatorów do ognia.

  • Nie zanurzaj akumulatorów w wodzie i nie pozostawiaj ich w urządzeniach, których nie będziesz używać przez długi okres (np. > 3m-ce).

  • Nie noś rozpakowanych akumulatorów w torbach lub kieszeniach. Ponadto, nie mogą mieć one kontaktu z metalicznymi przedmiotami.

Zgodnie z informacją akumulatory mają napięcie 1,2V. Czy mogę stosować je w urządzeniach wymagających baterii o napięciu 1,5V?

Tak, możesz!

1,2V jest tylko średnim operacyjnym napięciem, a w pełni naładowany akumulator będzie mieć napięcie około 1,45V. Ta niewielka różnica zostanie ponadto zrekompensowana bardziej stabilną krzywą rozładowania, co pomaga utrzymać wysokie napięcie przez długi okres. Tylko znikoma liczba urządzeń będzie działać mniej efektywnie  przy zastosowaniu akumulatorów.

Czy jest jakaś różnica między akumulatorami?

Tak jest!

Na każdy rodzaj akumulatorów (D / C / AA / AAA / 9V) przypada inna pojemność wyrażona w mAh. Możemy również podzielić akumlatory na "tradycyjne", z reguły o większej pojemności, oraz nowe akumulatory "stay charged", które mają trochę mniejszą pojemność, ale raz naładowane, nie ulegają rozładowaniu kiedy nie są używane. Wadą tradycyjnych akumulatorów jest dość szybkie rozładowywanie, nawet jeśli nie są one używane.

Zjawisko samorozładowania (typowe dla akumulatorów NiCd i NiMH):
Pojemność podana na akumulatorze to ilość energii jaką taki akumulator może wyprodukować jeśli jest w pełni naładowany. Panasonic na przykład oferuje 3 różne pojemności dla rozmiaru akumulatorów AA i im większa pojemność, tym dłużej akumulator może wytwarzać energię. Z drugiej strony, im większa pojemność akumulatorów, tym szybciej ulegają one rozładowaniu i są podatne na pełne rozładowanie i nadmierne naładowanie.

Technologia Evolta

Nowa technologia cienkiej obudowy, która zwiększa objętość ogniwa i pozwala na dodanie bardziej aktywnych materiałów, a także użycie gęsto upakowanego w próżni dwutlenku manganu o wysokiej czystości i doskonale rozdrobnionego cynku, poprawiają wydajność baterii.

Zaprojektowana od nowa uszczelka jest również znacznie mocniejsza niż poprzednie wersje, wprowadzono też nową nylonową żywicę, która zapobiega pękaniu podczas długotrwałego przechowywania. Uszczelka, mimo że cieńsza, jest znacznie bardziej wytrzymała, przewyższając obecne normy zarówno pod względem bezpieczeństwa jak i pojemności.

Wydajność baterii Evolta

Evolta są dostępne w pięciu rozmiarach: AA, AAA, C, D oraz 9V. Charakteryzują się znakomitą wydajnością w szerokiej gamie zastosowań od – urządzeń o niskim poborze prądu, takich jak piloty telewizorów - aż do urządzeń o wysokim zapotrzebowaniu na energię – na przykład aparatów cyfrowych. Podczas gdy baterie AA i AAA, które są powszechnie używane w energochłonnych urządzeniach będą produkowane z użyciem rewolucyjnej, opatentowanej technologii, rozmiary C i D będą wykorzystywać sprawdzoną technologię alkaliczną Panasonic.

 

Porównanie wydajności baterii alkalicznej Evolta AA.

 

Porównanie wydajności baterii alkalicznej Evolta AAA.

Znakomita wydajność jest wynikiem rewolucyjnych cech projektu, użytych materiałów i metod produkcji. Nowa technologia cienkiej obudowy, która zwiększa objętość ogniwa i pozwala na dodanie bardziej aktywnych materiałów, a także użycie gęsto upakowanego w próżni dwutlenku manganu o wysokiej czystości i doskonale rozdrobnionego cynku, poprawiają wydajność baterii. Dowiedz się więcej o budowie nowej baterii Panasonic

Rekordowa wydajno

Nowa technologia cienkiej obudowy, która zwiększa objętość ogniwa i pozwala na dodanie bardziej aktywnych materiałów, a także użycie gęsto upakowanego w próżni dwutlenku manganu o wysokiej czystości i doskonale rozdrobnionego cynku, poprawiają wydajność baterii.

Zobacz także: test baterii AA

Duracell Ultra vs Evolta

Test pokazujący długość działania reklamowanej baterii i baterii Panasonic Evolta

Czy Duracell jest rzeczywiście najdłużej działającą baterią? Zobacz!

W teście wzięły udział baterie: Panasonic Evolta, Duracell Ultra, Energizer Ultimate.

Najdłużej działająca bateria alkaliczna AA na świecie

Pokonując konkurencyjne produkty w większości branżowych testów, nowe baterie Evolta trafiły do Księgi Rekordów Guinnessa, jako najdłużej działająca bateria alkaliczna AA na świecie. Jest też pierwszą baterią, która ustanowiła rekord świata odnotowany w Księdze Rekordów Guinnessa.

Robot EVOLTA i tor Le Mans

Robot napędzany bateriami alkalicznymi Panasonic Evolta pobił rekord Guinnessa na torze Le Mans. Zajmujący się konstruowaniem robotów Tomotaka Takahashi zaprezentował swoje najnowsze "dziecko". Robot nazywa się Panasonic Evolta i 29 lipca 2009 r. na torze w Le Mans podjął próbę pobicia rekordu świata w jeździe bez wymieniania baterii. Panasonic Evolta to malutki robot zasilany przez dwie baterie alkaliczne AA Evolta (znane także pod nazwą Evolta) firmy Panasonic. W porównaniu do standardowych baterii cechują się one zwiększona pojemnością - przeczytaj więc o technologii Panasonic Evolta.

Szczegóły dotyczące ustanowienia rekordu przez robota Evolta:

Czas trwania:
05.08.2009 start godz. 11:15
06.08.2009 meta godz. 11:15 (24 h)
Ilość okrążeń toru: 5,6
Przebyty dystans: 23 km 726 m
Zasilanie:  2 baterie AA Panasonic Evolta

Dane techniczne robota Evolta:

Budowa: Trójkołowy pojazd napędzany siłą „mięśni” robota Evolta
Źródło zasilania: 2 baterie AA Panasonic Evolta
Wymiary: 30cm x 20cm x 20cm (długość x szerokość x wyskość)
Sterowanie: Napęd własny, zainstalowany czujnik podczerwieni

Dowiedz się więcej o rekordowo wydajnych Bateriach alkalicznych Panasonic